צבע בריבוע

המונוטוניות האפרורית והצפויה של שיכוני הבטון במוסקבה נשברת במתחם של 47 רבי קומות באמצעות ריבועי צבע בוהקים על החזיתות

מתחם מגורים חדש בצפון מזרח מוסקבה, הכולל 47 בניינים רבי־קומות שנאספו סביב שני חצרות קהילתיות ענקיות בגודל 10,000 מ״ר, כוללים הצעה חדשה ומרעננת למראה המונוטוני השגור של מארגים אורבניים דומים. ״המטרה הסופית שלנו הייתה ליצור תחושת ערך הקשורה לסביבה, מבלי להשפיע על עלויות ההפקות״, סיפר האדריכל מסימו איוסה ג׳יני (Massimo Iosa Ghini) על המראה יוצא הדופן שתכנן.
צבע בריבוע
צילום Mosproekt-3
המהלך של ג׳יני פשוט בבסיסו: כל בניין קיבל ״שכבה צבעונית״ מובחנת, בנויה משטחים ריבועיים של צבע אחד – תכלת, כתום, ורוד, צהוב וירוק – שעולים אחד על השני בשקיפויות שונות, ומאזכרים משחק טטריס ענק. התוצאה המשחקית, שקיבלה את ההשראה בין השאר מהאסתטיקה הגרפית של תנועות האוונגרד הרוסיות, במיוחד זו של אל ליסיצקי – מעניקה לרבי הקומות החד־גוניים תכונות ״אנושיות״ ומובחנות יותר.
צילום Mosproekt-3
השימוש יוצא הדופן בצבע מעניק גם לרובע זהות ייחודית, יחד עם היכולת לזהות בקלות כל בניין וכניסה, והופך לכלי אמנותי ועיצובי המשמש לתקשורת, ״והכי חשוב לפריחה וזיהוי טוב יותר של המרקם העירוני, הערכת זהותו והתפתחותו התרבותית״, מוסיף ג׳ינח.
מנקודת מבט טכנית הוקדשה תשומת לב מיוחדת למציאת פתרונות חדשניים לחיפוי החיצוני, שמשפרת את הביצועים האנרגטיים של הבניינים. בנוסף למעלה מ־22 דונם של חצרות קהילתיות תוכננו על בסיס מערכת של שטחים ירוקים וחללים קולקטיביים, כשלכל אחד מהם מטרה ספציפית, החל מאזורי בילוי ומתקני כושר, ועד אזורים משותפים לחיברות ופנאי בחוץ. כולם משולבים ברשת של שבילים ומסלולי אופניים המחברים בין חלקי הרובע השונים.
צבע בריבוע
צילום Mosproekt-3

הוספה למועדפים

חלוקת המאמרים לנושאים תעשה לך סדר ותאפשר לך בהמשך לגשת אליהם בקלות

יצירת נושא חדש

בחירת נושא שירכז סביבו את המאמרים שהכי מעניינים אותך


ביטול

עוד רעיונות והשראה בצבע