פרספקטיבות מקבילות של אור וצבע

סדרת מיצבים בהשראת עבודותיו של האדריכל הנודע מיס ואן דר רוהה בוחנת את האופן שבו אנחנו תופסים ומבינים אור, צבע וחלל

קרדיט צילומים: John Faier ו־PeterTsai

פרויקט הפרספקטיבות המקבילות (Parallel Perspectives) של סטודיו Luftwerk שפועל בשיקגו, החל בעניין ומחקר באדריכלות של האדריכל הנודע לודוויג מיס ואן דר רוהה, שמקובל לייחס לו את המוטו המפורסם ״פחות הוא יותר״. בנוסף, הפרויקט מהווה המשך לעבודות קודמות של הסטודיו, שמשתמש באור ובצבע כחומרי גלם, ובתיאוריות ותורות שונות של צבע, כדי לבדוק כיצד אלו משנים את האופן שבו אנחנו תופסים ומבינים חלל. ​

המחקר על ואן דר רוהה החל עם רשת גיאומטרית של קרני לייזר אדומות, שהאירו את ביתן ברצלונה המפורסם שתכנן, וסופו יהיה בתערוכה שתתקיים במבנה איקוני אחר שלו, בית פארנסוורת׳. בימים אלו הם מציגים ארבעה מייצבים שמתבססים על צורות גיאומטריות פשוטות בבית מקורמיק, מרכז האמנות היחידי בארצות הברית שפועל מבית שתכנן ואן דה רוהה, בשיקגו.

לדוגמה, מיצב אחד כולל 60 ריבועים שקופים שנצבעו בעשרה צבעים שונים, שצפים בחדר פתוח. ההשתקפות שיוצרים הריבועים אחד על השני ועל הקירות השקופים של החלל, יוצרים מבחינת לופטוורק את האפשרות לדבר על שפת העיצוב של הבית מנקודות מבט שונות. מיצב מהפנט אחר כולל קיר של צבעים משתנים שיוצרים אשליה כאילו הם ״מקפצים״ מרצפת עץ נוקשה.

״העבודה הזו משחקת במקביל על הפשטות והמורכבות של הצבעים, והיא מייצגת את ההתמקדות שלנו בכוח של אור וצבע לשנות מרחב ותפיסה של חלל״, אומרים חברי הסטודיו. ״היא משתמשת בגוונים שונים של אור וצבע – אולם השינוי התמידי שנוצר הוא זה שמשנה את התפיסה של הצופה לגבי הצבעים שנחשפים בפועל, וזה שחושף את הקשר המורכב שיש לנו עם צבע. בנוסף זו קריצה לוואן דה רוהה ולשימוש שלו בפרספקטיבה מנקודה אחת כבסיס קלאסי לאדריכלות״.

הוספה למועדפים

חלוקת המאמרים לנושאים תעשה לך סדר ותאפשר לך בהמשך לגשת אליהם בקלות

יצירת נושא חדש

בחירת נושא שירכז סביבו את המאמרים שהכי מעניינים אותך


ביטול